14 Ağustos 2011 Pazar

Kronik bronşitin akut alevlenmesi nedir? Tedavisi Nasıl Olur?
Kronik bronşit nedir?
Kronik bronşit, akciğerlerdeki solunum yolları daraldığında ve kısmen tıkandığında oluşur. En az iki yıl üst üste ve her yılın en az 3 ayında sürekli bol miktarda balgamlı öksürük şikayetinin olması halidir.

Kronik bronşitin akut alevlenmesi nedir?
Kronik bronşit hastaları enfeksiyonlara açıktır ve sık sık hastalanırlar. Kronik bronşit belirtilerinin bir enfeksiyon nedeniyle arttığı duruma “kronik bronşitin akut alevlenmesi” adı verilir.

Kronik bronşitin akut alevlenmesinin belirtileri nelerdir?
Bronşitin enfeksiyon nedeniyle alevlendiğini gösteren kesin bulgular yoktur. Balgamın miktarı, yoğunluğunun artışı ve renginin değişimi, halsizlik tanıya yardımcı olan bulgulardır. Öksürük ve nefes darlığında artış olabilir. Ateş, titreme gibi bulgular olmayabilir.

Kronik bronşitin akut alevlenmesi nasıl tedavi edilir?
Kronik bronşiti olan hastalarda günlük aktivitelerini rahatlıkla yapmasını sağlayacak destek tedaviler ve enfeksiyonların önlenmesi gerekmektedir. Solunum yollarındaki daralmalar için kullanılan ilaçların düzenli alınması uygundur.

Akut alevlenmelerde tedavi daha yoğun olarak uygulanır. Antibiyotikler, akut alevlenmelerde daima kullanılmaktadır.

Akut alevlenmelerden nasıl korunulur?
Yılda dört ya da daha fazla alevlenme olan riskli hastalarda koruyucu olarak antibiyotik kullanılabilir. Bunun yanı sıra aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

Sigaranın bırakılması
Alerjik hastalık varsa önlemi
Akciğer enfeksiyonu ve tıkanıklık yönünden değerlendirme
Obesitenin azaltılması
Beslenmenin düzenlenmesi
Düzenli egzersiz
Pnömokok aşısı
Yılda bir kez grip aşısı

Hiç yorum yok: